Dél-Ausztrália 4 aktiv opálmezővel rendelkezik, melyek a mennyiséget tekintve Ausztrália legnagyobb opálmezői.
Mindemellett a világ legnagyobb világos opal-, ill tejopál lelőhelyei.
Cooper Pedy – Egyetértek az ausztrálokkal, akik a 3.500 lakosú Cooper Pedy-t a világ opal fővárosának tartják.
A település nevét az őslakos Kokatha tőrzs “Kupa Piti” szavai adták, melynek jelentése “Fehér ember a lyukban”.
Ez a mező rendelkezik a világ legnagyobb opálkoncentrációjával. A terület az elmúlt évszázad legnagyobb mennyiségű opálkitermelésével büszkélkedik, és jelentős szerepe volt abban, hogy a világos (fehér-, tej-, szürke és kristály) opálok az Opál Ipar alapjai legyenek, mind a piackutatás, mind a piaci elismerést illetően.
A mezőt elsőként 1914-ben fedezte fel egy aranykereső csoport legfiatalabb tagja, aki ivóvíz után kutatott. Vizet ugyan nem talált, de a nála lévő cukros dobozt színültig töltőtte a területen talált gyönyörű opálkövekkel.
Ezt követeően a telepesek száma gyorsan nőtt, és 6 évvel később már több százan keresték itt az opált.
A rekkenő hőség és a vízhiány állandó gondot jelentett. A helyzet annyira kritikussá vált, hogy a Kormány 1924-ben egy 2 millió literes tankot építtetett a területre, mely részben megoldotta a viz hiányát. Ebből a telepesek 110 litervizet kaphattak hetente és fejenként.
1945 után a terület ujabb lökést kapott, amikor egy ausztrál benszülött asszony közel a felszinhez opált talált. Cooper pedy fejlődése ezt követően töretlen volt.
Cooper Pedy egy rendkivül kopár, sivatagos környezet veszi körbe, ahol nyáron 45 C fokra melegszik a levegő és 4 fokosra hűl le.
A terület azonban nem csupán az opálkeresésére alkalmas, de a felszin alatti stabil szerkezetű homokkő kiválóan alkalmas az olcsó földalatti lakások kialakítására.
Bennük a hőmérséklet egész évben 21-26 C fok körül alakul. Ezért nem meglepő, hogy a lakosság többsége a föld alatt lakik.
Cooper Pedy lakosságának multikultúrája is figyelemre méltó. Legalább annyira színes, mint az itt található opál. A településen 45 féle nemzet leszármazottjai keverednek egymással. Vannak akik csak a saját nyelvükön beszélnek, és a valódi ausztrál akcentus igen ritka.
Az itteni látnivalókhoz tartoznak a bányák, a földalatti templomok, a helyi kopár felszínű golfpálya és a Grand Canyon-ra emlékeztető “Breakaway”.
A "Breakaway"
Híres bányái: dél-keletre a várostól - German Gully, Black Flag és Benitos Folly, nyugat-dél-nyugara - Olympic és Southern, 15 km-re északra a várostól - Zorba, Larkins Folly, Hellenic Hill és Russos Folly, 35 km-re észak-nyugatra - Hans Peak, 8 Mile, 10 Mile, Greek Gully, 14 Mile, 17 Mile és Shell Patch.
Cooper Pedy opálmező térképe
Andamooka – neve egy ősi benszülött szóból származik, mely “Nagy vízmedence”-t jelent, mely a 20 km-re innen található Torrens tóra utal.Lakóinak száma 400-500 fő. 1960-1970. között az Andamooka-i bányákban termelték a második legtöbb világos opált Cooper Pedy után. Akkoriban több, mint 800 bányász dolgozott a települést környező, kb. 50 négyzet kilométeres sikságon.
A fő mezők közel vannak a városhoz, csupán az 1947-ben felfedezett Stuart Creek jelenti az egyetlen kijebb eső mezőt. Legismertebb bányái: Five Mile, Nine Mile, Brookes' Hill, Willis Hill, Boudary Riders, Black Boy, és a leghíresebb The Bank of England vagy German Gully.
Andamooka kristályopáljai ma is a világ legkeresettebb darabjai.
Mintabie – a 250 lakosú település 270 km-re, észak-nyugatra fekszik Cooper Pedy-től. 1920 óta ismert, amikor egy kútásó felfedezte, de 1970-ig a terület kevés bányászt vonzott. Ekkor felfedezték, hogy a vörös homok alatt hatalmas homokkóréteg található, mely 20-40 méter málységig győnyörű kristály-, és sötét opálokat rejt.
A kitermelés döntően nyitott bányatechnikával történik.
1985-89. között Ausztráli legnagyobb opáltermelő vidéke volt.
Az itteni opálok keményebbek, mint a más területen talált opálok. Ennek magyarázata az, hogy az itteni gazdakőzet a krétakorúaknál jóval idősebb, Ordoviciumi (500-440 millió év) korból származik.
Lambina – 100 km-re, észak-keletre található Mintabie-től. 1920 óta ismert, de csupán az 1996-ban talált rendkivül értékes kövek kibányászását követeőn lett felkapott bányahely. Az elmúlt ávszázad utolsó évtizedeiben itt termelték ki Ausztrália legtöbb fehér opálját.
A lakosok száma az utóbbi időben 200 főről 10 főre csökkent.
Vissza az
menüponthoz
Szívesen fogadom véleményét, tapasztalatát, szakmai helyreigazítását, kiegészítését!